Dla kogo jest ten blog??

Ta strona jest dla wszystkich, którzy uczą się fizyki na poziomie gimnazjum i szkoły średniej. No, dobrze może troszkę też i dla rodziców, dla nauczycieli, dla wszystkich, którzy szukają inspiracji.

Każdy z tematów ma jakby dwie części: pierwsza, to temat, taki jak na lekcji, który znajdziesz w podręcznikach do fizyki, druga część to odpowiedź na dręczące Cię pytanie:

Po co w ogóle mam się tego uczyć?…

i …

Co zrozumiem dzięki poznaniu tego tematu?

Jak, na przykład, po co warto znać pojęcie I prędkości kosmicznej:

 

 

OK, czasem, to będzie tylko skojarzenie ułatwiające zapamiętanie zagadnienia, jak przy polu centralnym:

 

 

Dlaczego piszę ten blog??

Może wyda Ci się to dziwne, ale mój główny cel, to wcale nie uczenie fizyki, tylko przekonanie Cię, że ten przedmiot jest dla Ciebie. Przede wszystkim chcę abyś go polubił. Jeśli nawet nie w 100%, to, choć trochę.

 

A, jeśli już jesteś entuzjastą tej dziedziny wiedzy, to pozostaje mi tylko powiedzieć miłego oglądania i owocnej nauki. Dalsze czytanie tego wpisu nie jest Ci potrzebne.
 

Ale, jeśli jeszcze masz opory przed myśleniem, że lubisz fizykę…

To zapomnij na chwilę o tych wszystkich ZADANIACH, kartkówkach czy maturze. Uwolnij się od tych wszystkich negatywnych skojarzeń. I posłuchaj, a raczej poczytaj.

Jest, to ważne, ponieważ dopiero wtedy, gdy polubisz dany przedmiot będziesz w stanie bez problemu się go nauczyć, napisać sprawdzian, czy zdać egzamin. Wierz mi lub nie, ale jesteś w stanie nauczyć się tylko tych rzeczy, które lubisz. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że nauczysz się fizyki, bo jest dla Ciebie ważna z jakichś tam powodów – egzaminy, zdanie do następnej klasy itd.… Ale, szczerze mówiąc, w zasadzie, to jej nie lubisz, to sam skazujesz się na drogę przez mękę. I raczej nie osiągniesz celu. Wiem co mówię sama przez całe swoje życie usiłuję nauczyć się niemieckiego i coś mi nie idzie. Ale, jeśli spytasz mnie, czy lubię niemiecki? To odpowiedź jest prosta: NIE.

 

Dlatego, jeśli jeszcze nie lubisz fizyki, a jest Ci ona do czegoś potrzebna i starasz się jej nauczyć, to czas zrobić ten milowy krok:

 

 

Tylko jak go zrobić?

Przede wszystkim pamiętaj, jesteś osobą obdarzoną wolną wolą. Czyli nie polubisz rzeczy, które ktoś Ci narzuca. Dlatego chcę, abyś zapomniał o zadaniach i sprawdzianach, to odbiera poczucie wolności i zamyka umysł. Ucz się fizyki, dla siebie samego, bo taka jest Twoja decyzja.

 

Dlatego życzę Ci poczucia wolności i radości podczas nauki z tego bloga.

 

 

... jeszcze jedna kwestia...

OK przyznam, że zależy mi też na tym, abyś się, jednak czegoś nauczył.

Dlatego, jeśli teraz masz problem z przekształcaniem wzorów, przeliczaniem jednostek, czytaniem wzorów i wyciąganiem wniosków, to zamieszczone prezentacje pomogą Ci, jeśli tylko będziesz z nich umiejętnie korzystał.

W tym celu zajrzyj na stronę opisującą strukturę wpisów.

O autorce (Katarzyna Surma-Bugiel)

Jestem absolwentką Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Opolskiego.

Pierwsze trzy lata po skończeniu studiów pracowałam jako nauczycielka fizyki w szkole średniej. I, choć obecnie wykonuję inny zawód, to, jednak uczenie fizyki nadal jest moją pasją.